Praca w kopalni jako górnik

gornikPraca w kopalni należy do jednych z najniebezpieczniejszych, najtrudniejszych i najbardziej niekorzystnych dla zdrowia. Najczęstszymi chorobami występującymi u górników są choroby układu oddechowego.

Sercem Polskiego górnictwa jest Śląsk i Legnicko-Głogowski okręg miedziowy. Kolejne regiony górnicze to: Bełchatowskie Zagłębie Węgla Brunatnego, Częstochowski Obszar Rudonośny, Dolnośląskie Zagłębie Węglowe, Konińskie Zagłębie Węgla Brunatnego, Lubelskie Zagłębie Węglowe, Rybnicki Okręg Węglowy, Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe i Zagłębie Dąbrowskie.

W 2012r. na Śląsku w branży wydobywczej pracowało 107 tyś. górników. To o blisko 100 tyś. mniej jak 10 lat wcześniej. Branża górnicza po restrukturyzacji na początku XXI w. zaczęła przynosić zyski, a największe Kampanie Węglowe zapowiedziały zatrudnienie po kilka tysięcy osób każdego roku. W Rudzie Śląskiej została otworzona szkoła o profilu górniczym, a jej absolwenci mają zagwarantowanie zatrudnienie po ukończeniu szkoły.

Praca w kopalni to praca wiele metrów pod ziemią, w brudzie, kurzu, hałasie, ciemnicy. Jest to praca niebezpieczna. Wielokrotnie możemy usłyszeć o wybuchach gazu metanowego i ich następstwach…

Mimo tak dużego niebezpieczeństwa oraz złego wpływu na zdrowie, chętnych do kopalni nie brakuje. Średnia pensja górnika w 2012 r. to 6100 zł. brutto + przywileje w formie skróconego wieku emerytalnego, trzynastek, Barbórki, deputatu węglowego oraz jubileusze.

W branży wydobywczej preferowane jest wykształcenie techniczne, a głównie inżynierskie po Politechnice lub AGH. Preferowane kierunki to górnictwo i eksploatacja złóż lub pokrewne.
Największą liczbę pracowników stanowią pracownicy fizyczni tacy jak: ślusarze, spawacze, elektromonterzy oraz operatorzy maszyn ciężkich takich jak: operator maszyn przodkowych, pozaprzodkowych, lokomotyw pod ziemią i innych. Szanse na zatrudnienie znacznie wzrosną, gdy ukończy się specjalistyczne kursy górnicze, jakie oferują firmy szkoleniowe.

Przykładowe CV górnika do kopalni można pobrać tutaj.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydobywcza i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>