Praca jako kierowca TIR-a

tirLogistyka jest jedną z głównych branży gospodarki. Główną gałęzią Logistyki jest transport. Transport drogowy może odbywać się od małych urządzeń takich jak rower, skuter po ciężki zespół pojazdów ciężarowych. W transporcie międzynarodowym dominują ciągniki siodłowe z naczepą potocznie nazywane TIR.
Zawód kierowcy TIR-a jest dla ludzi, którzy kochają samochody, długie trasy, potrafią samodzielnie gospodarować swoim czasem i finansami oraz dobrze znoszą samotność.  Kierowcy muszą liczyć się z kilkudniowymi wyjazdami po całym kraju i Europie. Każdy kto myśli o pracy w transporcie musi liczyć się z tym, że praca wykonywana jest również w nocy oraz z noclegami w hotelach lub niewielkim łóżku umieszczonym z tyłu kabiny kierowcy. Zawód kierowcy TIR-a wbrew pozorom nie należy do wygodnych.

Kierowca odpowiedzialny jest za załadunek i rozładunek towaru, zapewnienie bezpieczeństwa transportu oraz, przede wszystkim, za terminowe dostarczenie. Tak duża odpowiedzialność wiąże się z zarobkami kierowców, które zdecydowanie przekraczają średnią krajową.

Aby zostać kierowcą TIR-a należy:
- mieć ukończone 21 lat.
- zdany egzamin państwowy prawo jazdy kat. B, C + E.- zdać kwalifikację wstępną
- ukończyć kurs przewozu rzeczy
Zaleca się:
- posługiwać biegle językiem obcym (głównie angielskim, niemieckim)
- posiadać kurs: ADR(cysterny), BBS(technika jazdy)
- posiadać Wizę na Wschód oraz paszport
- posiadać uprawnienia na kierowanie wózków jezdniowych wraz z ważnymi badaniami psychotechnicznymi.

Przykładowe CV kierowcy TIR-a można pobrać tutaj.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Transport i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>