Jak napisać CV.

Od tego jak zostanie ocenione nasze CV (Curriculum Vitae) przez pracodawcę będzie zależeć decyzja o zaproszeniu nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Najważniejszą cechą dobrego CV jest jego wygląd i treść. Skończyły się już czasy, gdy CV pisało się odręcznie na kartce papieru (chyba, że ktoś chce być bardzo oryginalny,różnie może to być odebrane przez pracodawcę). Dzisiaj wymaga się by było drukowane i schludne. Normą staje się też przesyłanie CV drogą elektroniczną.

Treść CV powinna być krótka i konkretna. Sam fakty bez zbędnego chwalenia się i motywowania pracodawcy, od tego jest list motywacyjny. Nie piszmy referatu ani życiorysu. Starajmy się zmieścić na jednej stronie A4. Przed złożeniem CV warto dać je do przeczytania znajomej osobie, by oceniła je i wyłapała błędy które mogą ujść naszej uwadze.

Jeśli szukamy pracy to z pewnością wiemy na jakie stanowisko się ubiegamy i jakie wymagania stawia przed nowym pracownikiem pracodawca. Jeśli spełniamy te wymagania warto umieścić je na wstępie CV, można te cechy również pogrubić.

Umieszczajmy tylko te cechy które mogą się nam na prawdę przydać przy pracy, a głównie te które wymaga pracodawca. Jeśli ubiegamy się o pracę jako kucharz nie umieszczajmy w CV ukończonego kursu spawacza. Jeśli Chcemy pracować jako kierowca nie umieszczajmy informacji o tym, że jesteśmy dobrym mówcą.

Następną czynnością jaką warto stosować wysyłając CV to ubranżowienie. Dużym błędem jest napisanie jednego CV ogólne i wysyłanie je do wielu pracodawców na różne stanowiska z różnych branż. Jeśli chcesz by Twoje szanse znacznie wzrosły to pod każde stanowisko twórz osobne CV uwzględniając swoje kwalifikacje oraz wymagania jakie stawia pracodawca.

Kończąc CV nie zapomnijmy od umieszczeniu klauzuli zezwalającej na wykorzystanie naszych danych do procesu rekrutacyjnego. Treść tej klauzuli to:

Jedna odpowiedź na „Jak napisać CV.

  1. Ciekawe pisze:

    Ciekawe i słuszne uwagi. Jednak jest to dopiero wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o skuteczne CV. Najważniejsze to inwestować w siebie, a nie w przedstawienie swoich umiejętności.
    Pozdrawiam Administratorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>